Ceník

JEDNOLŮŽKOVÝ pokoj1350,-
DVOULŮŽKOVÝ pokoj 1860,-
TŘÍLŮŽKOVÝ pokoj 2400,-

  VÍCE ...
UBYTOVÁNÍ NA HOTELU MYSLIVNA

AKČNÍ CENY UBYTOVÁNÍ PRO VELETRŽNÍ

NAPOLEONIKA: Žuráň

49°10'49.047"N, 16°44'16.432"E

Žuráň (286m n.m.) je návrší v katastru obce Podolí v okrese Brno-venkov, z něhož řídil 2. prosince 1805 Napoleon Bonaparte bitvu u Slavkova. Jde také o významné archeologické naleziště z doby stěhování národů. Vrchol Žuráně není přírodním jevem, nýbrž uměle navršenou mohylou z hlíny a kamení.

Jednotlivé kovové prvky z památníku byly několikrát ukradeny. V r. 1995 zmizela celá deska s mapou a později byla nalezena rozřezaná na 13 kusů ve sběrně kovového odpadu v sousedním Rakousku.

Nalezené segmenty byly při příležitosti 190. výročí Bitvy u Slavkova vystaveny ve šlapanickém muzeu a poté uloženy na Obecním úřadu v Podolí.

Při rekonstrukci a dostavbě Muzejního pavilonu na Mohyle míru byly v r. 2010 instalovány do tamní nové expozice slavkovského bojiště.

Vrchol kopce s památníkem je z meziválečného období uváděn jako exteritoriální území Francie. Památník na Žuráni je kulturní nemovitou památkou.

2. prosince 1805 došlo v okolí kopce ke střetnutí francouzské armády císaře Napoleona I. se spojeneckými vojsky ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I. Ve štěrkovém lomu v Horce na západním úpatí kopce měl Napoleon v předvečer bitvy, 1. prosince, hlavní stan a přenocoval zde ve svém kočáře. V ranních a dopoledních hodinách následujícího dne řídil bitvu z vrcholu kopce. Odtud dal v půl deváté rozkaz k útoku na Pracké výšiny. Zde spatřil legendární vycházející le soleil d'Austerlitz - slavkovské krvavé slunce.

5. července 1930 byl na vrcholu Žuráně odhalen památník v podobě leštěného žulového kvádru s bronzovou plastickou mapou bojiště.

Deska s plastickou mapou bojiště o rozměrech 110 x 110 cm zobrazuje bitevní rozložení vojsk 2. prosince 1805 v 7 hodin ráno a obsahuje také citaci z Napoleonovy slavné proklamace po bitvě ve francouzštině a češtině:
" Soldats, mon peuple vous reverra avec joie et il vous suffira de dire j'étais a la bataille d'Austerlitz, pour que l'on réponde, voila un brave. " - Napoleon

" Vojáci! Můj národ přivítá vás s radostí a stačí řeknete-li: byl jsem v bitvě u Slavkova, aby se odpovědělo: Hle, hrdina! " - Napoleon